Projektis "Tere, Kevad! 2022" osaleb 4446 õpilast ja 267 rühma.



Kevadfoto:

"Hiirepoisi lõunapaus"
Ülevaade Osalejad Vaatlused Viktoriin Pildid Loomad Abiks Korraldajad
Ajakava Foorum Tulemused Haikud Fotod Taimed Ajalugu Toetajad

Piiritaja (Apus apus)

Piiritaja

Piiritaja (vana nimega piirpääsuke) ei ole suitsu- ja räästapääsukese sugulane. Ta kuulub hoopis öösorridega samasse seltskonda. Aga pääsukese moodi on ta küll, sest lendab kiiresti ja on pikkade tiibade ning harkis sabaga.

Piiritaja nimi tuleb sellest, et tema häälitsus kõlab nagu "srii srii" või "piir-piir". Kui piiritajad saabuvad, siis on see märk suve algusest. Nad saabuvad vaat et viimastena meie rändlindudest - suve hakul mai lõpus.

Piiritajad elavad asulates ja teevad pesa majade karniiside ja räästaste alla. Seepärast tulebki piiritajat oodata linnas: seal kuuleb tema valju kisa kohe kui nad saabuvad. Piiritaja on väga pikkade sirpjate tiibadega tumepruuni sulestikuga lind. Teda näeb ainult õhus, sest maapinnale ei lasku nad kunagi. Nad lihtsalt ei saaks sealt lendu tõusta oma väga lühikeste jalgade ja erakordselt pikkade tiibade tõttu. Piiritajad peatuvad vaid kõrgetel kohtadel (katusekarniisid jms.), kust ennast alla kukutades saavad tuule tiibadesse nagu purilennukid. Nad isegi magavad kõrgel õhus hõljudes ning janu kustutavad vihma ajal õhust veepiisku püüdes. Ka pesamaterjali korjavad õhust, püüdes tuules keerlevaid kõrsi, sulgi jm. sobivat. Piiritajad teevad tihti pesa ka kuldnoka pesakastidesse pärast seda, kui kuldnokapojad on pesast välja lennanud ning kast tühjaks jääb.

Lisainfo: Eesti selgroogsed, Kõrv loodusesse, MP3