Projektis "Tere, Kevad! 2022" osaleb 4446 õpilast ja 267 rühma.



Kevadfoto:

"Ilus"
Ülevaade Osalejad Vaatlused Viktoriin Pildid Loomad Abiks Korraldajad
Ajakava Foorum Tulemused Haikud Fotod Taimed Ajalugu Toetajad

Koerliblikas (Aglais urticae)

Väike koerliblikas

Koerliblikas on väga tavaline liik. Tema tiibade ülakülg on punakas, tumedate ja kollaste laikudega. Tiivaservadel leidub rida siniseid tähnikesi. Altpoolt on tiivad ühtlaselt tumedad.

Koerliblika nimega on veidi keerulised lood. Varem olid olemas väike-koerliblikas ja suur-koerliblikas, kes olid välimuselt äravahetamiseni sarnased. Nad erinesid ainult suuruse poolest ja muidugi ka eluviisilt. Hiljem panid teadlased suur-koerliblikale nimeks kollatähn-pajuliblikas ja väike-koerliblikat hakati nimetama lihtsalt koerliblikaks. Aga liblikas on ikka seesama, keda te kõik varakevadel lendamas näinud olete, nimele vaatamata.

Koerliblikas ilmub kevadel nähtavale juba esimeste soojade ilmade saabudes, kui päike on tema talvitumiskoha üles soojendanud. Ta on üks nendest liblikaliikidest, kes elavad talve üle valmikuna pugedes enne külmade saabumist sügisel majalaudade vahele või aiapragudesse, kuuri või pööningule.

Koerliblikat esineb igal pool, kus leidub nõgeseid röövikute toiduks. Eriti sagedasti näeb teda elamute ümbruses. Emane liblikas muneb munad nõgeselehtedele ning munadest arenevad röövikud, kes nõgestest end täis söövad ning nukkuma roomavad. Nukud ripuvad tavaliselt aiaplankude ja kivide küljes. Nukust kooruvad ilusad tiibadega valmikud. Esimene põlvkond liblikaid, kes juba märtsis ringi lendab, elab tavaliselt mai keskpaigani. Teine põlvkond alustab lendamist juunis ja kolmas põlvkond juuli lõpus. Viimane põlvkond võib ilusate ilmade jätkudes lennata kuni septembri lõpuni ning seejärel poevad nad talvekülmade eest peitu, et järgmisel kevadel uuesti lendu jätkata.

Lisainfo: Lülijalgsed