Projektis "Tere, Kevad! 2009" osaleb 6062 õpilast ja 365 rühma.



Kevadjoonistus:

"esimesed kevadekuulutajad"
Diana Savvi
Rakvere Eragümnaasium
Ülevaade Osalejad Vaatlused Viktoriin Pildid Loomad Abiks Korraldajad
Ajakava Foorum Tulemused Haikud Fotod Taimed Ajalugu Toetajad

Sookurg (Grus grus)

Sookurg

Sookured ei jää märkamatuks ühelgi sügisel. Siis lendavad nad valjuhäälselt kruuksudes suurte parvedena põldude kohal. Kevadelgi näeme-kuuleme tihti parvedena ja lärmakalt saabuvaid sookurgi. Valge-toonekurgedest eristabki sookurgi just see, et nad häälitsevad ja lendavad parvedes, mida toonekured kunagi ei tee.

Kuid kevaditi ei pruugi parvedena naasvad sookured olla sugugi esimesed meie mail. Eesti soodes pesitsevad sookurepaarid saabuvad mõnikord varem ja liiguvad vaikselt paaridena. Ülelendavates parvedes näeme veidi hiljem läbirändel olevaid sookurgi, kes liiguvad edasi põhjapoolsete pesitsusalade poole.

Sookurepaari hüüd ehk nende duett – paaris esitatud laul – kostab varahommikuti aprillis jõeluhtadelt, soodest ja mujalt vaikseist paigust, mis kaugel asulaist ning maanteedest. Sookured on inimpelglikud ja ettevaatlikud linnud ning valivad oma pesapaigad võimalikult kõrvalistesse kohtadesse. Nende hääl on aga vali ja kostab kevadhommikuti kilomeetrite kaugusele.

Lauldes seisavad linnud lähestikku ning hüüavad kooris. Kusjuures ühe silbi hõikab isaslind ja teise sinna kohe järele emaslind. Nii kostabki eemalt kahehäälne "tur-liit-it, tur-liit-it", mis tegelikult on kahe linnu poolt kordamööda hüütud silpidest kokku lauldud duett. Laulu juurde käib kurgedel ka tants, mis on väga kaunis ja graatsiline – ilusad pikkade jalgade ja kaeltega nõtked linnud oskavad lisaks toredale lauluduetile ka kenasti tantsida.

Lisainfo: Eesti selgroogsed, Kõrv loodusesse, Loodusemehe pildipank, MP3