Projektis "Tere, Kevad! 2013" osaleb 8408 õpilast ja 482 rühma.



Kevadjoonistus:

"Kaunis kullalind (kuldnokk) kevadel"
Kerli Ojala
Tallinna Tehnikagümnaasium 5a
Ülevaade Osalejad Vaatlused Viktoriin Pildid Loomad Abiks Korraldajad
Ajakava Foorum Tulemused Haikud Fotod Taimed Ajalugu Toetajad

Kuldnokk (Sturnus vulgaris)

Kuldnokk

Kuldnokk – üks meie esimesi kevadekuulutajaid – saabub tavaliselt märtsi esimesel poolel, kuid on teada ka juhtumeid, kui kuldnokad on Eestis talvitunud. Talvitujate eristamiseks kevadekuulutajatest-rändajatest loeme kuldnokkade saabumise kuupäevaks esimese laulva linnu kuulmise-nägemise.

Kuldnokkadega välimuselt sarnased on musträstad, kes on asulates väga sagedased talvituvad rändlinnud. Vahet teha on lihtne: kuldnokal on helekollane nokk ja metalselt läikiv must sulekuub, musträsta isaslindude sulestik on tuhm must ja nokk tumekollane, emastel on nokk ja sulestik tumepruunid. Kuldnokk lendab sirgjooneliselt ja kiirete ühtlaste tiivalöökidega, musträstas seevastu lendab lainjalt, aeg-ajalt tiibu lehvitades ning vahepeal langevas kaares liueldes. Maas kulgeb kuldnokk astudes, kuid musträstas hüpetega.

Kuldnokk on üks meie tuntumaid laululinde, kuna pesitseb meelsasti inimasulates ja majade juures pesakastides. Paraku on viimastel aastakümnetel täheldatud kuldnokkade arvukuse langust ning paljud pesakastid on tühjaks jäänud.

Kuldnoka laul on valjuhäälne, katkematu ja kiire improvisatsioon helidest, mida lind on oma nooruses (laulu õppimise ajal) kuulnud ja meelde jätnud. Ta on jäljendaja – imitaator, kes õpib kordama sagedasti kuuldud helisid. Nii on võimalik kuldnoka laulu põhjal teha järeldusi selle konkreetse linnu päritolu kohta. Lisaks looduslikele helidele kasutavad kuldnokad oma laulus ka muid kuuldud hääli: koera haukumine, ukse kriiksumine, kuke kiremine, naabrimehe koeravile, mootorratta käivitamine jne. "Kohustuslik" element kuldnoka laulus on täristav, hoiatushüüdu meenutav fraas ning noorlindude kutsehüüule sarnane häälitsus, mida inimkeeli võiks öelda kui "svirrt, svirrt", mida aeg-ajalt laulu sisse korratakse. Laulu ajal istub kuldnokk tavaliselt kuskil kõrgemal kohal (katuseharjal, puuladvas, pesakasti katusel, teleriantennil) ning lööb avatud tiibadega laulule takti.

Lisainfo: Eesti selgroogsed, Kõrv loodusesse, MP3